sobota 3. novembra 2018

Jeseň plná zmien

Ahojte. Od posledného článku už ubehla nejaká doba a toľko sa toho stalo... Absolvovala som základný vojenský výcvik, nastúpila na Akadémiu ozbrojených síl a to som len pred nedávnom sedela v školskej lavici na gymnáziu. Práve v tieto jesenné dni, kedy mi na stole horí sviečka a v hrnčeku je teplý čaj, sa vždy viac zamyslím. Čo bolo, je a bude. Máte to aj vy tak? 


Neviem ako prebieha vaša jeseň, ale opíšem vám tú svoju. Toto magické ročné obdobie, hlavne v tomto roku, pre mňa značí množstvom zmien. Jeseň 2018 zo mňa spravila vysokoškoláčku. Zvykám si na nové prostredie, štýl výučby, režim a samozrejme ľudí a rôzne ľudské povahy. Pocity čerstvého študenta na vysokej škole? Vždy som bola pocitvou žiačkou pravidelne sa pripravujúca na ďalší školský deň. Dovolím si povedať, že táto moja vlastnosť sa ma drží už nejaký ten čas. Pre mňa asi najväčšou zmenou je to, že nie som tak často doma. Pri rozprávaní sa s novými ľudmi často zisťujem, že mnoho mojích rovesníkov nemá s rodičmi či súrodencami dobrý alebo lepšie povedané bližší vzťah. Ja vidím v rodine oporu, lásku, pokoj a predovšetkým domov. Na výške som si opäť viac uvedomila, čo všetko pre mňa moji blízki znamenajú. Som hrdá na to, že môžem povedať, že s rodičmi a sestrou telefonujem každý deň a vždy si máme čo povedať. Aj napriek tomu, že cesta domov mi trvá približne tri hodinky, neodrádza ma to od toho, aby som túto návštevu vynechala. Teším sa na to ako prídem do nášho bytu, vypijem si šálku kávy s našimi, zasmejem sa so sestrou a spolu si pozrieme dobrý film alebo sa ideme prejsť. 


Ďalšia vec, ktorá mi na vysokej škole chýba sú priatelia. Uvedomujem si, že nájsť si priateľa, ktorému budete verieť, mať v ňom pocit istoty a cítiť sa v jeho prítomnosti dobre, je skutočne veľmi ťažké. Je dosť možné, že takých priateľov akých som si našla počas strednej školy už nestretnem. Znie to zvláštne, ale je to pravda. Zamyslime sa... nie je ľahké nájsť človeka - spriaznenú dušu ako by povedala Anna Shirleyová. Som vďačná za každú kávu, ktorú som vypila s mojimi úžasnými kamarátkami, pretože konverzácia pri nich nebola nikdy obyčajná. 

Ďalšie postrehy... Nových ľudí samozrejme nespoznávame len na vysokej škole. Nezabúdajte, že dôležité je, aby ste vždy ostali samým sebou. Nesnažte sa prispôsobiť okoliu, zapôsobiť na nových ľudí tým, že budete potláčať svoju povahu, názory, hodnoty. Rada pre ľudí, ktorí majú tendeciu každému pomáhať, aj keď si to ľudia niekedy nezaslúžia a čas, ktorý im venujete je na úkor vášho, naučte sa povedať "nie." Túto radu si totiž musím osvojiť aj ja :) 


Ako vyzerá vaša jeseň? Budem rada, ak sa s vašimi pocitmi podelíte v komentári,

Sima.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára