pondelok 5. novembra 2018

Ako zvládnuť maturitný ročník (bez stresu)

Zdravím vás pri dnešnom článku. Keďže maturita už pre mňa nie je aktuálna téma, rozhodla som sa, že sa podelím o pár tipov s tohtoročnými maturantmi. Na úvod musím dodať, že každý je iný typ študenta. Ja som bola vždy poctivka, ktorá sa pripravovala z hodiny na hodinu a tieto návyky som mala už od základnej školy. Aj napriek tomu, že som chodila do školy vždy pripravená, pred písomkami som zvykla pociťovať stres. Sama neviem prečo, ale tieto pocity som pred maturitou - ústnou ani písomnou nemala. Písomná maturita
Anglický jazyk
Absolvovala som gymnázium, takže maturita z anglického jazyka bola na úrovni B2. Počas prípravy na písomnú časť som si opakovala gramatiku, robila rôzne gramatické cvičenia a samozrejme som si prešla aj minuloročné testy. Určite si však za jeden deň nerobte kvantum tých testov, pretože ich nenapíšete kvalitne a môžete byť deprimovaný výsledkom. Rozvrhnite si presne koľko testov si ktorý deň napíšete. Pred písomnou maturitou som si zakúpila knihu YES!, v ktorej je podľa môjho názoru veľmi dobre spracovaná gramatika z angličtiny. Najprv nájdete vysvetlenie danej problematiky a potom si vedomosti môžete precvičiť v cvičeniach. Na konci knihy nájdete testy zamerané na celú gramatiku. Čo sa týka slohu... Na škole sme každý polrok písali slohy, takže som si otvorila zošity a spravila kompletný prehľad rôznych útvarov. Takto som si postupne prešla všetky útvary a vedela čo má každý z nich obsahovať. 

Slovenský jazyk
Tak ako aj pri angličtine, aj tu som si spravila minuloročné testy. Vďaka testom som vedela, v ktorej oblasti mám nedostatky a tomu som sa potom venovala viac. Konkrétne ja, som si viac zopakovala syntax, s ktorou zvyknú mať študentni problémy. Slohu som sa nebála, máte na jeho písanie času a času. Nebojte sa, určte vás kopne múza :)

Ústna maturita
Anglický jazyk
Pomohli mi konverzácie, ktoré som mala navolené v maturitnom ročníku. Aby ste vedeli, čo majú dané témy obsahovať opäť odporúčam knihy YES! Neviem ako to vnímajú ostatní študenti, ale mne spomínané knihy vyhovovali a dobre som sa z nich vedela učiť. 

Slovenský jazyk
Okrem zošitov, ktoré som zapísala počas štyroch rokov mi bola veľkou pomocníčkou aj táto kniha. Nájdete v nej gramatiku, sloh a literatúru. Ak pôjdete do kníhkupectva pokojne si prelistujte viaceré knihy vhodné na maturitu. Každému sadne niečo iné. To, že mne tieto knihy vyhovovali, neznamená, že musia aj vám. 

Rady
Hlavne zachovať pokoj a zbytočne sa nestresovať. Spravte si plánik učenia sa, rozumne si rozvrhnite čo a kedy si mienite zopakovať. Samozrejme, že sa nájdu aj takí študenti, ktorí sa učia nárazovo a maturitu zvládnu tiež. Ak ju však chcete zvládnuť bez stresu, určite si spravte harmonogram. Mne to pomohlo vždy. Aj počas akademického týždňa som si naplánovala na každý deň čo si chcem prejsť z akého predmetu.
Nehanbite sa požiadať o pomoc učiteľa alebo spolužiaka ak vám niečo nie je jasné. 
 Nezabudnite, že potrebujete aj vypnúť a medzi učením si oddýchnuť. Choďte von, na kávu, zašportujte si alebo robte čokoľvek, čo vám spraví radosť. 
Ak budete vchádzať do maturitnej miestnosti, nebojte sa. Nikto vám tam nechce ublížiť. Nemyslite na to, čo si nechcete vytiahnuť, lebo si to vytiahnete (vlastná skúsenosť :D). Ak vám otázka nesadne, neplašte sa zbytočne. Určite niečo poviete alebo to z vás učitelia už nejako vytiahnu, aj keď to z vás pôjde ako z chlpatej deky. 

Maturantom držím palce a prajem šťastnú ruku pri ťahaní otázky! 

Aké máte pocity z vašej maturity alebo vás ešte len čaká? :) Budem rada, ak odpovede zanecháte v komentári.

Sima. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára