štvrtok 24. marca 2016

Nicola Morgan: Stres - nepriateľ násťročných

Ahojte! Dúfam, že si všetci užívate prvý prázdninový deň. Dnes som si pre Vás prichystala článok o knihe Stres - nepriateľ násťročných, ktorú napísala Nicola Morgan.


Okrem sveta kozmetiky mi je blízky aj ten knižný. Práve preto som si nemohla nevšimnúť, že na poličkách v kníhkupectve pribudla nová kniha Stres - nepriateľ násťročných. Táto kniha ma už na prvý pohľad veľmi zaujala. Musíte mi dať za pravdu, že obal je neskutočný. Myslím si, že väčšina teenegerov občas zažíva stres. Mňa osobne najviac stresuje škola. Známky mám dobré, ale keď sa pritrafí horšia zvyknem si to dosť pripúšťať. Práve preto som sa rozhodla, že knihu o strese musím mať! :D

Opis knihy martinus.sk
Ako zvládnuť: skúšky, vzťahy, kyberšikanu, sociálne médiá, depresie, poruchy stravovania, drogy a alkohol.

Základná príručka pre všetkých násťročných a dospelých, ktorým na nich záleží. Nová, prelomová a poučná kniha so širokým záberom, ktorá ponúka obsiahly pohľad na stres, s ktorým prichádzajú tínedžeri denno-denne do kontaktu, a zároveň je návodom, ako proti stresu bojovať a vziať svoje zdravie pevne do vlastných rúk.

 Nicola Morgan je uznávaná odborníčka na dospievanie a s tým spojené zmeny, ktorými prechádzajú všetci násťroční. Svoju najnovšiu knihu napísala v prvom rade pre tínedžerov, ale je vhodná aj pre dospelých, ktorí ich chcú lepšie pochopiť. Nebojí sa opisovať všetky vonkajšie stresové faktory, s ktorými prichádza dospievajúci človek do kontaktu: pocity hnevu, smútku (aj depresie), strach zo zlyhania, vyrovnávanie sa so zmenou tela, nenávisť voči vlastnému telu, problémy s hmotnosťou, poruchy stravovania, sebapoškodzovanie, tlak na vynikajúci prospech v škole, nespavosť, meniace sa vzťahy s rodinou a priateľmi, prvé lásky a prvý sex, šikana a kyberšikana, či problémy súvisiace s internetom. Autorka sa dokonca nevyhýba ani témam ako iné choroby (napr. dyslexia alebo OCD), ktoré môžu ovplyvniť dospievanie. V knihe ponúka nielen chápavý, praktický a pozitívny pohľad na všetky spomínané problémy, ale vysvetľuje, čo sa deje v našom tele v stresových situáciách z biologického hľadiska a pomáha čitateľom proti stresu bojovať a zvíťaziť nad jeho negatívnymi prejavmi.


Môj názor
Je to moja prvá kniha, ktorá nie je románom a aj napriek tomu som ju zhltla za dva dni. Na obálke si môžete prečítať, na ktoré témy sa Nicola Morgan zameriava. Ako som už spomenula, stres mi nespôsobujú vzťahy, kyberšikana, sociálne média, depresie, poruchy stravovania, drogy a alkohol, ale skúšky - ťažké týždne v škole sú tým, čo mi dokážu spôsobiť stres. Síce sa ma týka len jedna kapitola, rada som si prečítala všetky, pretože každá jedna bola zaujímavá a teraz budem vedieť lepšie poradiť napr. kamarátovi, ktorého niečo z týchto vecí trápi. Pri každej kapitole máte rady, ktoré vám pomôžu stres lepšie zvládnuť. Pre mňa to bolo vážne zaujímavé čítanie a dozvedela som sa kopu nového. Páčilo sa mi aj to, že pri jednotlivých kapitolách si viete prečítať o skúsenostiach ľudí s daným problémom. Vyjadrujú sa mladší, ale aj starší ľudia. 


Ak Vám niečo z uvedených vecí spôsobuje stres, určite siahnite po tejto knihe, ktorá je veľmi kvalitne napísaná. 

A teraz otázka pre Vás. Čo Vám najčastejšie spôsobuje stres a ako sa s ním vyrovnávate? 
Budem rada, ak mi Vašu odpoveď zanecháte v komentári.

Prajem Vám príjemné prežitie veľkonočných sviatkov :)
xoxo, Sima ♥

4 komentáre:

 1. super článek moc hezky se čte:-) tešim se na další!
  určtiě mrkni ke mě na blog o modleingu http://bephmodel.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Uff, tak táto kniha by mi možno pomohla, lebo ja mám stres zo všetkého :/ A neviem ani ako sa ho zbavujem. V podstate sa nijak nezbavujem stresu len sám nejak prejde.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Kniha je úžasne napísaná a naozaj pomôže :)

   Odstrániť